In Nederland is de Afrikaanse keuken een grote onbekende. In deze post geef ik mijn draai aan een typisch Zambiaanse maaltijd. Het begint met Nshima wat ongeveer gebruikt wordt zoals Nederlanders de aardappel gebruiken. Veel Afrikaanse landen kennen een eigen variatie op Nshima. Meestal zit het verschil in het meel wat gebruikt wordt. In Zambia is dit meestal maismeel maar in dit recept is griesmeel gebruikt. Daarnaast is de bereiding van de groente Okra aangepast op de westerse smaakbeleving, want bij het koken hiervan ontstaat veel slijm. In deze maaltijd is ervoor gekozen om de Okra te frituren, zodat deze niet slijmerig is. Zo komt de authentieke smaak van okra wel goed door.
Mocht u een keer authentiek Zambiaans willen eten dan kunt u bij www.tandycatering.nl terecht voor feesten en partijen, maar ze doen in het weekend ook thuisbezorging in de regio midden – delfland.
Ingrediënten
- Griesmeel, ongeveer 300 gram.
- Bloem, 15 gram.
- Water, 500 ml.
- Okra, 150 gram.
- Kalfshaas, 300 gram.
- Ui, middelgroot.
- Gepelde tomaat, l blik.
- Knoflook, twee teentjes.
- Cashew noten( pinda’s wordt meestal gebruikt), 25 gram.
- Kurkuma poeder, 3 theelepels.
- hoge pan
- stevige houten lepel
- bakpan
- braadpan
- snijplank
- scherp mes
- Zet een pan met water op zet het op middelhoog vuur en doe er geleidelijk 1/3 van de griesmeel bij en zorg met voorkeur voor een houten lepel zodat er geen klonten ontstaan. Dit doe u door het steeds goed te roeren en het tegen de wand van de pan aan te roeren. Laat dit geheel zo een tien minuten pruttelen
- Voeg daarna geleidelijk de rest van de griesmeel toe. Blijf dit herhalen totdat een extreem dikke pap ontstaat waarbij de lepel er bijna niet door heen kan. Daarna moet je het middelhoog vuur laten borrelen. Controleer de dikte mocht deze iets te zacht zijn voeg dan meer griesmeel toe.
- Was de okra snij deze samen met de tomaat, knoflook en ui in kleine stukjes.
- Crush de nootjes.
- Snij de kalfshaas in kleine reepjes.
- Bak de ui, knoflook tomaat en nootjes op in een braad of bakpan. Voeg de kalfshaas bak even mee en daarna voeg een klein scheutje water en de bonen toe en laat het geheel zo een 15 minuten sudderen.
- Mix de bloem met de kurkuma en haal de in stukjes gesneden okra er door heen. Mogelijk gaan ze aan elkaar plakken zorg dat ze los van elkaar zijn.
- Zet een pan met zonnebloem olie op en frituur de okra in deze pan. Zodra ze goudbruin zijn haal ze uit de pan en leg het op keukenpapier om de olie te absorberen.
Keukenbenodigdheden
Bereiding
Voor Nshima zijn er geen vaste verhoudingen naar schatting zal dit ongeveer 70% water zijn en 30% meel. Door het regelmatig te maken gaat het steeds beter, maar blijft arbeidsintensief. Als het dik genoeg is om aan je lepel blijft plakken dan is het goed.
Tot slot kan alles uitgeserveerd worden door een flinke lepel Nshima op een bord te leggen. Oorspronkelijk eet men in Zambia met de handen. Dus vergeet vooral niet je handen te wassen. Neem een beetje nshima en kneed dit tot een balletje. Maak een inkeping en dompel het in het vlees om ook wat saus mee te nemen.
EET SMAKELIJK
Pingback: Het ongerepte Zambia een DutchFlyGuys Reisverslag | @DutchFlyGuys